top of page

Škodlivosť solária - Aká je pravda? / Účinky UV žiarenia

Solárium vs. Slnko.

Je solárium škodlivejšie ako slnečné lúče? Treba sa opaľovania v soláriu báť?


Škodlivosť solária
Prečítajte si názory a výskumy odborníkov na danú tému.

 

Určite nám dá každý za pravdu, že svetlo, teplo a samotná energia Slnka je základom pre náš život, život zvierat či rastlín. Nielen že nám dodáva silu a zdravie, prináša nám aj radosť zo života, pohodu, zdravie a navyše stimuluje myseľ, ale aj dušu. Predsa len, kedy sa cítite lepšie? Keď je pod mrakom, alebo svieti Slnko?

V tomto článku teda zhrnieme pár informácii, aby bolo pre teba opaľovanie v soláriu bez výčitiek svedomia.


Najprv si musíme ujasniť niekoľko faktov. Začneme tým, z čoho sa slnečné svetlo skladá.

  • Okrem hlavne infračerveného žiarenia - viditeľného žiarenia, ktoré vieme cítiť (teplo)sa skladá aj z približne 5% ultrafialového žiarenia (UV)

  • UVC žiarenie sa nedostáva na zemský povrch, nakoľko nedokáže preniknúť cez zemskú atmosféru.

  • UVB žiarenie z malej časti na zemský povrch dorazí, nakoľko oslabuje ozónovú vrstvu a čiastočne ju prekoná. Toto žiarenie má za úlohu tvorbu vitamínu D a vytvára pigmentáciu našej pokožky.

  • UVA žiarenie počas cesty na zemský povrch takmer nič nezastavuje a dostáva sa sem vo väčšej účinnosti ako predošlé 2 žiarenia. Má za úlohu tmavnutie pigmentov, čo znamená, že práve UVA žiareniu vďačíme za opálenie pokožky.

Zloženie, ako aj intenzita žiarenia záležia od viacerých faktorov. Sú rozdielne v závislosti od ročného obdobia, zemepisnej šírky, počasia...atď.

Soláriá práve obsahujú tieto 2 prospečné typy žiarenia - UVA a UVB, ktoré sa dostávajú na tvoju pokožku v kontrolovaných dávkach.


A teraz k podstate - sú soláriá škodlivé, či nie?

Nie je sa čoho báť. Medzinárodná skupina výskumníkov zistila, že primerané opaľovanie v soláriu riziko zhubného nádoru kože nezvyšuje.

Táto skupina výskumníkov sa skladá z odborníkov v oblasti okolo kožného špecialistu v Homburgu, Prof. Dr. Jörga Reichratha, ktorý je vrchným lekárom dermatologickej kliniky na Univerzitnej klinike v Homburgu). Tento tím zistil, že riziko rakoviny nie je z hľadiska návštevy solária zvýšené.

Vyvrátili tak ostatné výskumy organizácie WHO, ktorých záver bol, že solária za tento vznik rizika zodpovedný je. Podľa Prof. Dr. Reichratha sa tieto zistenia nezakladali na dostatočne doložených údajoch.UV žiarenie - čo dokáže?

UV žiarenie má niekoľko pozitívnych účinkov, no samozrejme to netreba preháňať. Všetko so zdravým rozumom a v normálnom množstve.

Vďaka UV žiareniu, ktoré obsahujú aj slnečné lúče, sa nám v tele vytvára vitamín D, ktorý má na starosti fungovanie imunitného systému, má baktericídne účinky a z čoho máme veľkú radosť, pomáha tvorbe hormónu štastia v mozgu.

Mimo opálenia môže byť výsledok návštevy solária aj zmiernenie účinkov či dokonca liečba psoriýzy, či atopického ekzému.

UV žiarenie sa môže vďaka hormónu šťastia využívať aj pri depresiách či poruche spánku.


Nič netreba preháňať

Aj oheň je dobrý sluha, ale zlý pán. UV žiarenie tak isto. Ak si jeho dávku regulujete, nie je problém . V prípade, že dávku preženiete, resp. ste mu vystavený príliš dlhú dobu, vaša pokožka sa môže zničiť. To má za následok vrásky, rôzne škrvny a starnutie pokožky ako také. Taký istý efekt však má aj príliš dlhé opaľovanie na Slnku.


Žiarenie zo solária sa skladá z cca 95% UVA žiarenia a cca 5% UVB žiarenia.

Je zaužívané aj tvrdenie, že čím ste na UV žiarenie viac zvyknutý, tým znižujete možnosť spálenia sa na Slnku a veľkou výhodou je aj to, že imituje slnečné svetlo a počas jari sú ľudia menej unavení.


UVA žiarenie mä väčšiu vlnovú dĺžku, vďaka čomu sa dostáva hlbšie do pokožky a do jej spodnej vrstvy prejde až 40%.

UVB žiarenie zasiahne iba 10% časti hlbšej pokožky a spôsobuje práve hnedé zafarbenie pokožky a efekt neskoršej pigmentácie.


Na čo si dať pozor?

Veľmi dôležitý je aj výber samotného solárneho štúdia. Zverujete im svoje telo, takže by ste mali byť obozretní, kam sa vydáte.

Európska únia má normu, ktorá limituje silu žiarenia. Je nutné túto normu dodržiavať, aby nebol podiel škodlivého UVB žiarenia vyšší, ako má byť.

Tak isto práve opotrebované solárne trubice (ožarovacie lampy v soláriách) nielen menej opaľujú, ale môžu vyžarovať oveľa viac tohto UVB žiarenia.


U nás v Soláriu Brazil v Trnave nájdete iba vysokokvalitné, certifikované, nemecké solárne trubice, ktoré meníme ešte PRED vyčerpaním stanovenej dĺžky životnosti.

Pri takmer 20 ročnom pôsobení na trhu sme sa udržali hlavne vďaka kvalite, vďaka čomu sú naši zákazníci dlhodobo spokojní.

Dbáme tak na zdravie našich zákazníkov a snažíme sa dodávať čo najkvalitnejšie služby.

Článok "Kto sme a čo robíme?" nájdete TU.


Na čo pamätať?


3 740 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page